Зміст
Правління визначились з пакетом заходів


11 серпня 2017
Збори правління обговорили, які заходи впроваджуватимуться за ЕСКО-договором
10 серпня 2017 відбулося засідання Правління ЖБК "Політехнік" (м. Київ, вул. Салютна, 27), на якому члени правління та мешканці будинку обговорювали результати енергоаудиту, що проводився за сприяння ГС "Муніципальна енергія" та німецького Проекту GIZ "Створення енергетичних агентств в Україні". Засідання проводилось за участі радника голови Держенергоефективності, експерта громадської спілки Муніципальна Енергія Олексія Корчміта, координатора програми з енергоаудиту для багатоквартирних будинків Андрія Даценка, енергоаудитора Сергія Наскального та представника ЕСКО-компанії Євгенія Харківського.

Це вже не перше засідання, на якому експерти, що супроводжують реалізацію Проекту GIZ, презентують звіт з енергоаудиту, надають рекомендації щодо впровадження енергоефективних заходів, необхідні консультації та роз'яснення. На початку серпня вже відбулися зустрічі з мешканцями двох будинків з п'яти столичних ОСББ та ЖБК, які були відібрані в конкурсі житлових будинків та теж отримали звіти з енергоаудиту: ЖБК "Першотравневий" та ОСББ "Весна".

На засіданні Правління ЖБК "Політехнік" експерти пояснили ефективність впровадження кожного етапу робіт по енергоефективним заходам. В рамках загального пакету заходів, необхідних для будинку, були розглянуті кілька окремих пакетів: перший – швидкоокупний, з терміном окупності в декілька років, другий – довгоокупний, з терміном окупності більше 10 років. Вони були детально проаналізовані з точки зору терміну окупності, а також привабливості цих пакетів як для мешканців будинку, так і для енергосервісної компанії.

Однозначно схвалена думка, що для досягнення максимальної економії треба виконувати рекомендації щодо впровадження всіх енергоефективних заходів, прописаних в звіті з енергоаудиту. Але проблема недостатності коштів потребує комбінування різних джерел фінансування та вибору об'єму та послідовності виконання робіт. При цьому треба враховувати, що ЕСКО-компанію можуть зацікавити тільки ті заходи, які мають досить швидкий термін окупності, в межах 4-5 років. Крім того, представник ЕСКО-компанії зазначив, що їх приваблюють досить великі об'єкти, де отримана в результаті модернізації економія буде суттєвою. Він відповів на численні запитання з боку мешканців стосовно варіантів виконання робіт та умов співпраці будинку з компанією.

ЖБК «Політехнік» та ОСББ "Весна" висловили зацікавлення в запропонованому варіанті співпраці з ЕСКО-компанією. Обидва правління схвалили енергоаудити та попередньо погодилися щодо доцільності укладення енергосервісного договору. Інвестиції в енергозберігаючі заходи робить по ЕСКО-договору компанія і повертає їх виключно завдяки отриманій економії у разі її наявності, а будинок може не робити вкладень власних коштів, направивши їх на інші цілі, або робити їх частково на умовах співфінансування з ЕСКО-компанією.

При цьому для будинку є невелике збільшення вартості договору, тому що ЕСКО-компанія однозначно закладає до його вартості і ризики, і прямі витрати, і прогнозовану інфляцію, і свій прибуток тощо. Але будинок компенсує це вагомими перевагами ЕСКО-договору, а саме:

  • ризики неотримання або недостатнього отримання економії бере не себе компанія
  • будинок не робить вкладень власних коштів на початковому етапі, що дуже привабливо для тих будинків, які цих коштів не мають або мають в недостатній для повноцінного переобладнання кількості. Будинок одразу отримує в користування модернізоване обладнання, яке починає поліпшувати умови проживання, а після закінчення терміну договору переходить у його власність, продовжуючи виконувати свої енергозберігаючі функції
  • власні кошти можуть перенаправлятись з першочергових швидкоокупних заходів (наприклад, модернізація системи опалення, встановлення теплопунктів) на непривабливі для ЕСКО-компанії, але вкрай необхідні для будинку довгоокупні заходи (наприклад, утеплення зовнішніх стін, даху)
  • будинок отримує змогу брати участь у різних програмах фінансування (зокрема, у програмі КМДА "70/30″, якщо власних коштів недостатньо, тому що вартість ЕСКО-договору враховується у якості цих вкладень) або брати "теплі" кредити.

Багато уваги в розмові було приділено питання взаємовигідних відносин між ЖБК/ОСББ та ЕКСО-компанією. Роз'яснювались критерії вибору ЕСКО-компанії та варіанти обговорення та прийняття умов договору, необхідні для взаємовигідної співпраці між ЖБК/ОСББ та ЕСКО.

Правління обох будинків вирішили на початковому етапі запровадити модернізацію обладнання у вигляді встановлення індивідуальних теплових пунктів (ІТП) із утепленням тепломереж у підвалі та балансуванням системи з можливістю регулювання кількості отримуваної енергії в залежності від необхідності, причому ЖБК «Політехнік» потребує встановлення одного пункту, а ОСББ "Весна" – п'ятьох. Ці роботи задовольняють вимоги інвесторів щодо об'ємів, тому обидва будинки вже мають потенційних інвесторів, які готові розпочати перемовини щодо умов ЕСКО-контракту та вибору оптимальних видів співпраці.

Результатом зустрічі мешканців ЖБК «Політехнік» та ОСББ "Весна" з експертами стало рішення про прийняття результатів енергоаудиту як плану дій для подальшого покращення показників енергоефективності будинку, а також використання звіту з енергоаудиту в якості документа для співпраці з ЕСКО-компанією по реалізації енергосервісного договору. В подальшій роботі буде проходити розглядання різних варіантів співфінансування робіт, розподілу отримуваної економії, способів скорочення окупності енергозберігаючих заходів і, таким чином, скорочення терміну договору, вибір методу розрахунку ціни договору, підготовки проектної документації та багатьох інших питань.
Скористайтесь можливістю знайти інвестора
Не відкладайте енергоефективність "на потім" через брак коштів. Розкажіть нам про свій будинок. А ми розпочнемо пошук інвестора

Я інвестор
Заявка на обстеження багатоквартирного будинку
Вкажіть дані для зв'язку з технічним спеціалістом