Зміст
Енергетичний аудит для п'яти будинків


31 червня 2017
Два ОСББ і три ЖБК отримали результати енергоаудитів – "дорожню карту" з енергозбереження
26 липня 2017 року в Київській міській державній адміністрації відбулося урочисте вручення звітів з енергетичних аудитів, підготовлених за участі німецьких експертів для п'яти будинків м. Києва. Заходи реалізуються зусиллями проекту «Створення енергетичних агентств в Україні» німецького агентства Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH спільно з муніципалітетом Києва та ГС Муніципальна Енергія в рамках пілотного проекту зі впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирних будинках через механізм енергосервісних договорів.
Енергоаудит – важливий захід, завдяки якому визначається потенціал підвищення енергоефективності будівлі та розраховується оптимальний рівень споживання енергоресурсів, при якому можливі заощадження за комфортних умов проживання. Ретельний аудит будівлі, розрахунок економії на кожному з можливих заходів модернізації, визначення стратегії та послідовності впровадження заходів – все це входить в поняття "енергоаудит". Він є необхідним першим кроком, адже дозволяє співвласникам уникнути багатьох помилок і раціонально інвестувати кошти в енергоефективні заходи, які потім дадуть суттєву економію.

Звіт з енергоаудиту, проведеного відповідно до національних та міжнародних стандартів, отримали голови та члени правлінь п'яти столичних ОСББ та ЖБК, а саме:

1. ЖБК "Політехнік" (будинок по вул. Салютній, 27)
2. ЖБК "Арсеналець-19" (будинок по просп. Героїв Сталінграда, 41)
3. ЖБК "Першотравневий" (будинок по вул. Гоголівській, 29)
4. ОСББ "Воскресенська 7А" (будинок по вул. Воскресенська, 7А)
5. ОСББ "Весна" (будинок по вул. Рахманінова, 30/13 та 30а/13)

В документах чітко й змістовно наведені:

 • Результати технічного огляду будинків, опис стану будівлі в цілому та її окремих частин та систем (стіни, підлога, покрівля, вікна та двері, системи опалення, вентиляції, гарячого водопостачання, освітлення тощо).
 • Аналіз споживання теплової енергії будівлею за останні роки.
 • Опис енергоефективних заходів, які необхідно провести для досягнення певних ("економних") показників споживання.
 • Потенційні прийнятні енергоефективні покращення:
  » економія енергії (кВт*год/рік)
  » чиста економія коштів (грн/рік)
  » сума потрібних інвестицій (грн)
  » строк окупності заходів (у роках)
 • Рекомендації щодо:
  » впровадження та організації енергоефективних заходів
  » способів їх фінансування
  » експлуатації та обслуговуванню обладнання
  » подальшого енергомоніторингу.

В кожному звіті за результатами енергоаудиту передбачено два пакети заходів, які в своїй сукупності дадуть найвищий рівень комфорту у приміщеннях, енергозбереження та економії коштів.

1-й пакет (економний): низьковитратні заходи, які можуть бути впроваджені в місцях загального користування, наприклад:
» встановлення індивідуального теплового пункту;
» заміна теплообмінника гарячого водопостачання;
» промивка та ізоляція труб;
» заміна дверей/вікон/систем освітлення в місцях загального користування.

Для цього пакету енергоаудит чітко визначає:

 • обсяги інвестицій, очікувані сукупні інвестиційні витрати (грн)
 • обсяги річних експлуатаційних витрат та вартості послуг ЕСКО та очікувану річну вартість обслуговування (грн/рік)
 • очікувану економію енергії (КВт-год/рік) та чинні ціни на енергоносії (грн/КВт-год), використані для розрахунків очікуваної економії енергії (грн/рік).

Пакет є швидкоокупним (від 2 до 6 років), розрахований на окупність за рахунок очікуваного скорочення витрат на енергію протягом простого періоду окупності.

Економний 1-й пакет є привабливим для ЕСКО-компаній саме завдяки швидкій окупності. Тому ОСББ та ЖБК мають досить реальну можливість впровадження даних заходів із залученням приватних інвестицій через механізм енергосервісу. Власники будинків можуть провести реконструкцію старого та встановлення нового обладнання коштом компанії, а повернення інвестицій відбуватиметься за рахунок отриманої економії ресурсів.

GIZ пропонує керівникам ОСББ і ЖБК спеціальний програмний інструмент для попередньої оцінки формату ЕСКО-договору та планування своїх дій. Користувач повинен вписати бажані значення у шість виділених кольором полів (сукупна розрахункова сума інвестицій, розрахункова річна економія енергії, річна дисконтна ставка, частка у спільній економії коштів, тривалість контракту, річна вартість обслуговування). Розрахунки щомісячних платежів за договором проводяться автоматично.

2-й пакет (реноваційний) включає в себе заходи з досить довгим строком окупності (від 10 до 25 років), серед яких:
» теплоізоляція стін;
» теплоізоляція даху, підлоги;
» заміна вікон у квартирах мешканців;
» встановлення терморегулюючих клапанів у квартирах;
» встановлення нової двотрубної системи опалення.

Для реалізації 2-го пакету заходів керівникам ОСББ та ЖБК необхідно шукати інші форми та джерела фінансування. В Україні діють національна та регіональні програми "теплих кредитів", що беруться саме на заходи з утеплення будинків, за умовами яких державний або місцевий бюджет компенсує частину кредиту або відсотки за ним. Для мешканців міста Києва діє програма 70/30, яка пропонує співфінансування 70% вартості заходів з міського бюджета. Важливо: витрати на проведення енергоаудиту можуть бути зараховані як частка ОСББ/ЖБК при поданні заявки на співфінансування енергоефективності за програмою 70/30.

Підготовка енергетичних аудитів стала важливим кроком на шляху реалізації проекту з підвищення енергоефективності багатоквартирних будинків за механізмом ЕСКО-договору. Маємо надію, що "першопроходці" стануть прикладом успішної співпраці влади, громадськості та бізнесу заради покращення рівня життя громадян та збереження енергоресурсів країни.
Скористайтесь можливістю знайти інвестора
Не відкладайте енергоефективність "на потім" через брак коштів. Розкажіть нам про свій будинок. А ми розпочнемо пошук інвестора

Я інвестор
Заявка на обстеження багатоквартирного будинку
Вкажіть дані для зв'язку з технічним спеціалістом