Зміст
Енергосервіс та "теплі кредити": вигідно разом


15 серпня 2017
ОСББ "Весна" скористається механізмом енергосервісу та муніципальною програмою 70/30
9 серпня 2017 відбулося засідання Правління ОСББ «Весна» (м. Київ, вул. Рахманінова 30/13 та 30А/13), на якому члени Правління та мешканці будинку обговорювали результати енергоаудиту, що проводився за сприянням ГС «Муніципальна енергія» та німецького Проекту GIZ «Створення енергетичних агентств в Україні».
В засіданні взяли участь Радник Голови Держенергоефективності, експерт ГС "Муніципальна Енергія" Олексій Корчміт, координатор програми з енергоаудиту для багатоквартирних будинків від ГС «Муніципальна енергія» Андрій Даценко, керівник центру сервісу енергоаудиту Сергій Наскальний та представник ЕСКО-компанії Сергій Свистюк, професіонали, що супроводжують реалізацію Проекту GIZ, надаючи необхідні консультації та роз'яснення.

Експерт енергоаудиту Сергій Наскальний презентував звіт з енергоаудиту ОСББ «Весна» по вул. Рахманінова, буд.30/13 та 30А/13. Він пояснив ефективність впровадження кожного етапу робіт по енергоефективним заходам, описав різні варіанти модернізації обладнання в залежності від типу будинку та організації наявної системи опалювання. Були розглянуті кілька пакетів енергоефективних заходів, які представлені в енергоаудиті, та проаналізовані з точки зору терміну окупності та привабливості цих пакетів як для мешканців будинку, так і для енергосервісної компанії.

Однозначно схвалена думка, що для досягнення максимальної економії треба виконувати рекомендації щодо впровадження всіх енергоефективних заходів, прописаних в звіті з енергоаудиту. Але споконвічна проблема відсутності наявних коштів потребує комбінування різних методів та вибору послідовності виконування робіт. При цьому треба враховувати, що ЕСКО-компанію можуть зацікавити тільки ті заходи, які мають досить швидкий термін окупності, максимум в межах 4-5 років.

Менеджер з управління проектами ЕСКО-компанії Сергій Свистюк відповів на численні запитання з боку членів ОСББ стосовно варіантів виконання робіт та умов співпраці будинку з компанією.

З точки зору досягнення економії самим швидким та надійним способом є використання власних коштів, на другому місці стоїть залучення кредитів банків. Але в такому випадку всі ризики неотримання бажаної економії завдяки зміні температурних умов, можливих непередбачених інфляційних процесів, валютних коливань і таке інше, лежать на самому будинку. Тому для ОСББ і запропоновується третій варіант: співпраця з ЕСКО-компанією, коли інвестиції в енергозберігаючі заходи робить компанія і повертає їх виключно завдяки отриманій економії у разі її наявності.

Недоліком для будинку є збільшення вартості договору, тому що ЕСКО-компанія однозначно закладає до вартості договору і ризики, і прямі витрати, і прогнозовану інфляцію, і свій прибуток. Але для будинку це компенсується вагомими перевагами ЕСКО-договору, а саме:

  • ризики неотримання або недостатнього отримання економії бере не себе компанія
  • будинок не робить вкладень власних коштів на початковому етапі, що дуже привабливо для тих будинків, які цих коштів не мають або мають в недостатній для повноцінного переобладнання кількості. Будинок одразу отримує в користування модернізоване обладнання, яке починає поліпшувати умови проживання, а після закінчення терміну договору переходить у його власність, продовжуючи виконувати свої енергозберігаючі функції
  • власні кошти можуть перенаправлятись з першочергових швидкоокупних заходів (наприклад, модернізація системи опалення, встановлення теплопунктів) на непривабливі для ЕСКО-компанії, але вкрай необхідні для будинку довгоокупні заходи (наприклад, утеплення труб гарячого водопостачання)
  • будинок отримує змогу брати участь у різних програмах фінансування (зокрема, у програмі КМДА "70/30", за умовами якої потрібні вкладення 30% власних коштів), коли власних коштів недостатньо, тому що вартість ЕСКО-договору враховується у якості цих вкладень.

Багато уваги в розмові було приділено питання взаємовигідних відносин між ОСББ та ЕКСО-компанією. Розглядались різні варіанти співфінансування робіт, варіанти розподілу отримуваної економії, способи скорочення окупності енергозберігаючих заходів і, таким чином, скорочення терміну договору. Пропонувались критерії вибору ЕСКО-компанії та варіанти обговорення та прийняття умов договору, необхідні для грамотної та взаємовигідної співпраці між ОСББ та ЕСКО.

Результатом зустрічі мешканців з експертами та менеджерами стало рішення про прийняття результатів енергоаудиту як плану дій для подальшого покращення показників енергоефективності будинку, а також використання звіту з енергоаудиту в якості документа для подальшої співпраці з ЕСКО-компанією по реалізації енергосервісного договору.
Скористайтесь можливістю знайти інвестора
Не відкладайте енергоефективність "на потім" через брак коштів. Розкажіть нам про свій будинок. А ми розпочнемо пошук інвестора

Я інвестор
Заявка на обстеження багатоквартирного будинку
Вкажіть дані для зв'язку з технічним спеціалістом